Yeni Makale
Anasayfa / Games

Games

Oyunların Hayatımızdaki Yeri

Oyunlar çocukluğumuzdan yetişkin halimize kadar sürekli içimizdedir. Fiziksel oyunların dışında yakın bir zamanda dijital oyunlarda artık sıkça aramızdadır. Çocuklar için aslında dijital oyunların çoğu bilinenin aksine çocuklar için zararından çok daha fazla faydası bulunmaktadır. Çocuğumuza küçüklükten beri sanki oyunları kötü bir şeymiş gibi aşıladık. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre ise bilgisayar oyunları erken yaştaki çocukların hayal güçlerini geliştirmelerinde çok fazla etkisi olduğunu gözler önüne sermişler. Bir farklı gözlem ise küçüklüğü bilgisayar oyunlarıyla geçmiş insanlar sorunlar karşısında çok daha olumlu düşünerek çözebilme yeteneğine sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Çocukların oyunlara bu kadar bağlı olmasının bazı nedenlerinden biri ise gerçek dünyadan uzaklaşma isteğidir. Çocuk yaşlarda çoğu kişinin mağrur kaldığı olaylardan biridir arkadaş ortamı tarafından dışlanmak, eziklenmektir. Bu sayede de çocuklar çok fazla oyunlara bağlı duruma geliyor. Oyunlarda istediği karaktere bürünebiliyorlar. İsterlerse bir kral, isterlerse savaşçı olabiliyorlar bu nedenle çocuklar oyunları çok fazla seviyorlar.

   Yetişkinler için ise, oyunların hayatımızdaki yeri ise yoğunluktan, dertlerden uzaklaşma isteğidir. Yoğun bir iş temposu üzerinde oluşan yoğun baskıları azaltmak için kendimizi oyuna atarız. Bizi şehrin gürültüsünden uzaklaştırır bazıları için oyun vazgeçilmezdir. Gün içinde yoğun iş temposundan yorulduğunda dinlenme ve kafa dağıtmak için oyun gibi eğlenceli bir aktiviteye HostBac kalitesiyle ulaşabilirsiniz sizin için eğlenceli tarafına odaklanın teknik detayları uzman ekibimize bırakın. Bu sayede sorunsuz ve keyifli bir oyun hissine ulaşıyorsunuz. Oyunlar sayesinde insanlar birbirleriyle oturduğu yerden keyifli vakitler geçirebiliyor. Bazı oyunlar gerçekten tüm dünyayı etkisi altına almış durumdadır. Yazımızda bahsettiğimiz gibi oyunlar gerçekten de çok keyifli bir aktivitedir. Bazı durumlar vardır ki yani bazı durumlar ve oyunlar, oyunlar dijital ortamda olsa da bu dijital ortamdaki oyunları açmak için fiziksel ve donanımsal parçalara ihtiyaç vardır. Bu da bazı oyunlar için ciddi anlamda pahalı parçalar gerekir. Bazı oyunların hatta kendi fiyatları da pahalı durumdadır. Bazı oyunlar ise şirketlerin kendi kararıyla ücretsiz olarak piyasaya sürülür.

   Dünya genelinde ise günümüzde bilgisayar oyunlarının bu duruma gelmesinde büyük pay oynayan, dünyanın ilk oyunun adı “Donkey.bas” adında, Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılmıştır. Donkey.bas günümüzdeki yarış oyunlarının da öncüsü durumuna gelmiştir. Oyunun içerisinde sadece 4 farklı renk kullanılmaktaydı. Oyunun mantığı ise basitçe anlatmak gerekirse; çift şeritli bir yolda arabayı sağa sola hareket ettirerek yolda karşımıza çıkan geyiklere çarpmadan yolumuza devam etmektir. Günümüzde ise oyunlar olabildiğince gerçekçi yapılmaya başlandı. Artık günümüzde oyun ne kadar gerçekçi ise o kadar güzel gibi garip bir algı var. Bu durum aslında kişiden kişiye değişen bir şeydir. Kimi insanlara göre oyunun hikayesi, kimi ne göre grafik kalitesi, kimine göre online olması oyunu başa çıkaran özelliklerden biridir. Bu yüzden şehrin yoğunluğundan trafik sıkıntısından sıkılan çoğu kişi kendini bu pandemi döneminde bilgisayar oyunlarına atmaya başlamıştır. Bu yüzden pandemiden ötürü oyunlara çok fazla bir ilgi olmaya başladı ve oyun şirketleri de bu durumdan faydalanıyor. Bu yüzden bizi takip etmeyi bırakmayın.